azsuwhandball.pl

Zasady gry

W grze biorą udział dwie drużyny, w których jest po 14 zawodników – 7 na boisku i 7 rezerwowych. Zawodnicy występują na pozycji bramkarza, obrotowego, rozgrywającego oraz skrzydłowego.

Celem gry jest zdobycie więcej bramek, niż drużyna przeciwna. Mecz dzieli się na dwie połowy po 30 minut z 10 minutową przerwą. Piłka może być rzucana, łapana, uderzana, zatrzymywana, można dotykać ją wszystkimi częściami ciała oprócz podudzia i stóp. Zawodnik może trzymać piłkę przez 3 sekundy, chyba, że nią kozłuje, to wtedy dłużej. Nie można wykonać również więcej niż trzy kroki, jeżeli trzyma się piłę. Jedynie bramkarz zwolniony jest z tej zasady. Zawodnik, który rzuca piłkę do bramki musi uważać, aby nie przekroczyć linii, która znajduje się 6 metrów od bramki. Gdy ją przekroczy, to drużyna przeciwna ma rzut wolny.

Piła, którą gra się w piłkę ręczną jest z gumowej dętki, pokryta kawałkami skóry lub tworzywa syntetycznego. Powierzchnia ta nie może być błyszcząca, ani śliska. Obwód piłki jest zależny od tego, czy grają nią mężczyźni, czy kobiety. Dla mężczyzn jest to od 58 do 60 cm i waży od 425 do 475 g, a dla kobiet jej obwód wynosi 54 do 56 cm i waży od 325 do 400g.

Zawodnicy są ubrani w jednakowe stroje, jedynie bramkarz może mieć inny strój. Strój składa się ze spodenek oraz koszulek, które mają numery. Numery mają przynajmniej 20 cm z tyłu, 10 cm z przodu, aby były widoczne. Zawodnicy nie mogą używać kasków, ani masek ochronnych, jak również mają zakaz noszenia biżuterii, okularów w twardych oprawkach i innych przedmiotów, które mogą narażać graczy na niebezpieczeństwo.

Boisko do gry w piłkę ręczną ma wymiary 20 na 40 metrów, a bramka ma 2 metry wysokości i 3 metry szerokości.

W czasie gry na boisku jest dwóch sędziów, którzy nadzorują przebieg gry. Mają oni za zadanie rozstrzygać wszelkie spory, które mają miejsce na boisku. Odowiednie osoby mierzą czas, sporządzają protokół podczas meczu.

– autor artykułu